Wristwatch

Black British Theater Awards winners revealed

The winners of the 2021 Black British Theater Awards have been announced.

The evening was hosted by Cynthia Erivo (Bad) and Danny Sapani (Black Panther), with a variety of guest presenters including Jason Pennycooke (Moulin Rouge !, Hamilton), Miriam-Teak Lee (Hamilton), Dawn Hope (Follies), Kenneth Olumuyiwa Tharp (Interim CEO at Eclipse Theater Company), Mzz Kimberley / Kim Tatum (Straight White Men), Matthew Xia (Blue / Orange), Brenda Emmanus (arts, culture and entertainment correspondent), Nadine Benjamin, Layton Williams (Everybody’s talking about Jamie) and Ahmet Ahmet (director of Get Into Theater).

Taking place at Old Finsbury Town Hall, London, the event saw the Lifetime Achievement Award given to National Treasure Derek Griffiths.

Productions which won a number of awards during the evening included Miranda Cromwell’s production of and breathe … at Almeida (four prizes) and at Regent’s Park’s Romeo and Juliet (four prizes). Recently graduated Natasha May-Thomas won two awards for her performance in Carousel.

We have highlighted the winners in each category in bold.

CREATIVE GROUP
BEST DIRECTOR AWARD FOR A PIECE OR MUSIC
Anthony Simpson-Pike, Wash, Bush Theater
Miranda Cromwell, and breathe …, Almeida Theater
Tinuke Craig, The Color Purple – at Home, Curve, in association with Birmingham Hippodrome

BEST MUSIC DIRECTOR
Femi Temowo, and breathe …, Almeida Theater
Ian Oakley, From here, Chiswick Playhouse
Nadine Lee, Baghdad Coffee, The Old Vic

BEST PRODUCER AWARD
and breathe …, Almeida Theater
Chris Steward and Shanay Holmes, West End Musical Celebration at the Palais Theater
Spring Tanisha, A killer party

BEST CHOREOGRAPHER AWARD
Dannielle ‘Rhimes’ Lecointe, The sun, the moon and the stars, Theater Royal Stratford East
Ingrid Mackinnon, Romeo and Juliet, Regent’s Park Open Air Theater
Sarah Golding, Cruise, Theater of the Duchess

BEST DANCE PERFORMANCE AWARD IN A DANCE PRODUCTION AWARD
Joseph Sissens, The statement, The Royal Ballet

BEST DANCE PRODUCTION AWARD
And still we dance!, Afro Dance Xplosion
Far from the norm, BLKDOG
“Like water”, ballet noir

BETTER USE OF INNOVATION AND TECHNOLOGY
Chris Steward and Shanay Holmes, West End Musical Celebration at the Palais Theater
Ryan Carter, The secret society of great ladies, Barn theater

RECOGNITION GROUP (WORKING BODY)
SOUND AND LIGHT RECOGNITION AWARD
Tony Gayle

COSTUME DESIGN RECOGNITION AWARD
Jodie-Simone Howe

RECOGNITION AWARD FOR THE BOOK AND THE WORDS
Annabel Mutale Roseau
Benoit Lombe
Yomi Sode

MUSICAL DIRECTOR RECOGNITION AWARD
Ian oakley
Sean Green

CASTING DIRECTOR RECOGNITION AWARD
Chandra Ruegg
Isabelle Odoffin

GROUP OF ACHIEVEMENTS
LGBTQ CHAMPION AWARD
Alex thomas smith
Jay perry
Nicole raquel dennis

BEST PERFORMING ARTS TEACHER AWARD AS SUBJECT
Ashley Campbell, British Theater Academy
Hakeem Onibudo, Impact dance
Kamara Gray, Artistry Youth Dance

BEST RECENT GRADUATE AWARD
Georgina Onuorah, Schools of Arts Education
Kayla Carter, Royal Academy of Music
Natasha May-Thomas, Urdang Academy

LIFE SUCCESS AWARD
Derek Griffiths MBE

… and breathe
© Marc Brenner

GROUP OF GAMES
BEST MALE ACTOR IN A PLAY
David Jonsson, and breathe …, Almeida Theater
Michel Balogun, Death of England, National Theater
Omari Douglas, Constellation, Vaudeville Theater

BEST FEMALE ACTOR IN A PIECE
Isabel Adomakoh Young, Romeo and Juliet, Regent’s Park Open Air Theater
Ronkẹ Adékoluẹjo, Wash, Bush Theater
Tia Bannon, seven methods to kill kylie jenner, Royal Court Theater

BEST SUPPORTING MAN ACTOR IN A PLAY
André French, Romeo and Juliet, Regent’s Park Open Air Theater
Ola Ayofé, After life, National Theater
Stephen K Amos, My night with Reg, Turbine Theater

BEST SUPPORTING FEMALE ACTOR IN A PLAY
Anoushka Lucas, After life, National Theater
Aretha Ayeh, Romeo and Juliet, Regent’s Park Open Air Theater
Rosalinde Eléazar, Uncle Vanya, Harold Pinter Theater

BEST PRODUCTION PART
and breathe …, Almeida Theater
I open, Harold Pinter Theater
Wash, Bush Theater

MUSICAL GROUP

BEST MAN ACTOR IN A MUSIC AWARD
Ivano Turco, Andrew Lloyd Webber Cinderella, Gillian Lynne Theater
Liam Tamné, The prince of Egypt, Dominion Theater
Tyron Huntley, Jesus Christ Superstar, Regent’s Park Open Air Theater

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSIC PRIZE
Lucie St Louis, The Phantom of the Opera, Her Majesty’s Theater
Marisha Wallace, Lacquer The Musical, London Coliseum
Shanay Holmes, Disillusioned

BEST MALE ACTOR IN A MUSIC AWARD
Ashley Samuels, Lacquer the musical, London Coliseum
Caleb Roberts, Cinderella by Andrew Lloyd Webber, Gillian Lynne Theater
John Pfumojena, Carousel, Regent’s Park Open Air Theater

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSIC PRIZE
Gloria Onitiri, by Andrew Lloyd Webber Cinderella, Gillian Lynne Theater
Natasha May-Thomas, Carousel, Regent’s Park Open Air Theater
Spring Tanisha, The prince of Egypt, Dominion Theater

BEST MUSIC PRODUCTION AWARD
The color purple – at home, Curve, in association with the Birmingham Hippodrome
The last five years, Minack Theater
West End Musical Celebration, Palace Theater

Sign up for our newsletters for more stories like this

Loading…